Listopad 11 2020

Juta – idealny materiał do pakowania?

Chyba każdy kojarzy, jak wygląda juta – szary lub wpadający w brąz materiał o wyraźnie widocznym płóciennym splocie. Powszechnie używa się go do pakowania sypkich produktów spożywczych i to już od ponad 2000 lat, można więc powiedzieć, że to sprawdzona technologia. Po spadku popularności w XX wieku juta znowu wraca do łask, nie tylko w roli przemysłowej. Skąd ta popularność? Najpierw odpowiedzmy sobie na podstawowe pytanie.

Właściwie, co to jest juta?

To materiał wytwarzany z włókien rośliny o nazwie… juta. Kto by pomyślał. Płótno produkuje się z dwóch odmian: juty torebkowej oraz juty warzywnej. Młode włókna tej drugiej są (cóż za zaskoczenie) jadalne i wykorzystywane w lokalnej kuchni. Lokalnej, czyli przede wszystkim azjatyckiej. Za lwią część uprawy juty odpowiadają Indie i Bangladesz. Warto jeszcze nadmienić, że Juta absorbuje dwutlenek węgla i natlenia atmosferę w stopniu kilkukrotnie większym niż drzewa.

Cechy juty

Przede wszystkim to materiał w 100 procentach naturalny. Co więcej, jest też bardzo wytrzymały. Żeby było jeszcze lepiej, jutowe worki bez problemu można używać wielokrotnie, a zniszczone łatwo przetworzyć. A jeśli nawet do tego nie dojdzie, to wszystko biodegraduje się w przeciągu roku-dwóch. Co można jeszcze powiedzieć o jucie? Przepuszcza powietrze, dlatego przechowywane w niej produkty dłużej zachowują świeżość. Łatwo też się ją barwi, choć nadanie jej białej barwy graniczy z cudem. Jest też przyjemna w dotyku i ładnie pachnie, dlatego coraz częściej znajduje zastosowanie w domu i codziennym transporcie, na przykład torebkach.

Dlaczego używamy jej do pakowania naszych bomb?

Po pierwsze w La Bomba troska o środowisko jest naszym priorytetem, a pakowanie naszych produktów w plastik byłoby czystą hipokryzją. Po drugie juta nam się zwyczajnie podoba (a wiemy, że nie tylko nam) – wygląda o niebo lepiej niż wszelkie kartony i folie, jest w niej coś dosłownie organicznego. Bonusem jest to, że zajmuje mniej miejsca niż pudełka, łatwiej jest więc skonstruować małą paczkę. Używamy jej też do pasujących okolicznościowych kokard i ozdób – wszystko do kompletu.

Ale wiecie, co jeszcze jest super? Po użyciu kuli grzechem byłoby wyrzucać jutowe worki. Jesteśmy pewni, że znajdziecie dla nich mnóstwo zastosowań, czy to na prezent, czy do codziennego stosowania. Bez problemu je wypierzecie (byle ręcznie!), więc o zapach się nie martwcie. Idealnie nadadzą się do kuchni (choćby na kawę lub inne ziarna) albo do łazienki na inne kosmetyki czy biżuterię. Możecie też je pociąć i stworzyć coś, o czym w życiu byśmy nie pomyśleli. Wszystko zależy od waszej kreatywności!


Energy
Energy

Energy

18,00 zł
Relax
Relax

Relax

18,00 zł
Stress Relief
Stress Relief

Stress Relief

18,00 zł